

| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Packaging | Reel |
| Illumination Color | Green |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.5 V |
| Forward Current | 30 mA |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 510 nm to 520 nm |
| Lens Style | Rectangular |
Stock: 2348
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02220
Ext.Price$0.02220
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02220 | $0.02220 |
| 10 | $0.01110 | $0.11100 |
| 50 | $0.00854 | $0.42700 |
| 100 | $0.00756 | $0.75600 |
| 500 | $0.00669 | $3.34500 |
| 1000 | $0.00627 | $6.27000 |
| 3000 | $0.00588 | $17.64000 |
| 5000 | $0.00549 | $27.45000 |
| 10000 | $0.00512 | $51.20000 |
| 30000 | $0.00478 | $143.40000 |
| 50000 | $0.00446 | $223.00000 |
